Blogi

Blogissa julkaistaan kävijöiden ja henkilökunnan kirjoituksia. Lähetä oma juttusi: vantaanmielenterveys@hyvattuulet.fi
40-vuotisjuhlan juhlapuhe 13.3.2026  

Arvoisat kutsuvieraat. Arvoisat yhdistyksemme kävijät. Kun yhdistys täyttää 40-vuotta, on syytä luoda katsaus yhdistyksen perustamisen alkuhetkiin. Tietoa asiasta olen saanut FM Jyrki Paalijärven vuosilta 1984-2005 kirjoittamasta yhdistyksen historiikista ja lukuisista pöytäkirjoista. Teollisuustoimihenkilö Esko Määtän sairastuminen psyykkisesti 1980-luvun alussa sai hänet perehtymään mielenterveysasioihin. Hän toimi aloitteentekijänä ja 13.1.1984 Tikkurilan terveysasemalla yhdistys perustettiin. Määtän lisäksi perustajia olivat psykologi Antti Karila ja Sinikka Hiltunen. Yhdistys kirjattiin yhdistysrekisteriin 13.3.1986. Vuonna 1991 yhdistys liittyi Mielenterveyden keskusliittoon. 

Yhdistyksen perustajat hahmottelivat yhdistyksen tarkoitukseksi tuen antamisen mielenterveyskuntoutujille, toiminnan yhdistämisen kunnalliseen palvelujärjestelmään sekä mielenterveyskuntoutujien etujärjestönä toimimisen. Vantaan kaupungin sosiaali- ja terveystoimen silloinen sosiaalijohtaja Henry Dalberg suhtautui myönteisesti mielenterveysyhdistyksen perustamiseen. Vantaan johto perusti myös oman työryhmänsä valmistelemaan yhdistyksen toimintaa.
 
Vantaan kaupungin tuki yhdistykselle kautta vuosikymmenten on ollut ratkaisevan tärkeää, mm tilojen antaminen käyttöön ilmaiseksi. Yhdistyksen vilkas toiminta alkoi välittömästi perustamisen jälkeen, alkuun kokoonnuttiin tiistai-iltaisin opintokerhona Tikkurilan terveysasemalla muutama vuosi ja sen jälkeen alkoi torstaikerho Lounatuuli Hakunilan kirkon tiloissa -89. Yhdistys ehkäisi jäsentensä syrjäytymistä yhteiskunnasta ja ajoi jäsentensä etuja ja oikeuksia. Mielenterveyskuntoutujien omaisia liittyi myös yhdistyksen toimintaan alusta asti. Huomattavampia tukijoita ovat olleet Tomi ja Terttu Frimodig, jotka läheisen sairastuminen johti mukaan mielenterveystyöhön. 

Ennen Myötätuulta kokoonnuttiin parina päivänä viikossa Uomatiellä Vantaankosken srk tiloissa, joissa oli joka päivä ruokailu ja tehtiin käsitöitä ja leivontaa myyjäisiä varten. Sitten yhdistys kokoontui 1986 Vantaan ensimmäisen, Myyrmäen, päivätoiminta-keskuksen tiloissa iltaisin. Ensimmäinen varsinainen oma paikka saatiin vuonna 1989. Pähkinärinteen toimipisteen toiminta lähti nollasta eli kaupunki osoitti tilat, muu rahoitus oli hankittava itse eli ei ollut yhtään rahaa. Eräs silloinen terveydenhuollon työntekijä kertoi että psykiatrian poliklinikoille tuli käsky että jokaisen on lahjoitettava omasta huoneestaan jotain, esim matto tai tuoli. Näin paikka sai ensimmäiset lahjoitukset ja jäsenet itse keittivät kahvia ja leipoivat, tekivät askarteluja ja käsitöitä…. esim myyjäisiin, joista saatiin toimintaan varoja. 

 Vuonna 1990 RAY antoi avustusta hankintoihin 90 000 markkaa ja silloin pystyttiin palkkaamaan ensimmäinen työntekijä, siihen asti oli toimittu vapaaehtoisvoimin ja hallituksella oli iso rooli toiminnan järjestämisessä. Pähkinärinteessä toimittiin viime vuoteen asti, jolloin meidät yllätti vesivahinko ja tila jouduttiin sulkemaan toukokuussa. Vasta lokakuussa pääsimme aloittamaan toiminnan uudestaan täällä Martinlaakson yhteisötiloissa. Itä-Vantaalle saatiin omat tilat Hiekkaharjusta v 1992, sitä ennen oli jouduttu muuttamaan useita kertoja Tikkurilassa. 

Vuonna 1992-93 yhdistyksellä oli Apua arkeen projektin tukihenkilöiden kouluttamisprojekti. 1990-luvulla Lauhatuulessa aloitettiin myös kuntouttavan työtoiminnan projekti, joka kesti vuoteen 2006. Siinä jäsenet tarjosivat palveluita; siivousta, ikkunoiden pesua ja tekemällä kauppa-apulaisen töitä. Toiminnan laajentumista rajoittivat silloin Lauhatuulen pienet tilat Hiekkaharjuntiellä toimittiin vuoteen 2016, jolloin muutettiin Simonkylään kansalais-toiminnankeskus Leinikkiin. Jossain vaiheessa 1990-l alussa nimet vaihdettiin, Myötätuuli Myöhätuuleksi ja Lounatuuli Lauhatuuleksi, kun aikaisemmat nimet olivatkin suojattuja. Pitkään yhdistyksellä oli vain yksi toiminnanohjaaja apunaan tukityöllistettyjä ja työkokeilijoita.
 
Aloitimme välityömarkkinoilta rekrytoinnin jo 2000-luvun alussa, yhdistykselle on ollut tosi paljon hyötyä tukityöllistetyistä ja työkokeilijoista keittiössä, siistijöinä, järjestötyöntekijöinä ja ohjaajina. Vihdoin, pitkän anomisen jälkeen, 2013 RAY myönsi meille rahoituksen toiseen toiminnanohjaajaan ja kun molemmissa paikoissa oli myö tukityöllistetyt järjestötyöntekijät, se mahdollisti molempien paikkojen monipuolisemman kehityksen. 2018 saimme sitten myös järjestötyöntekijät vakituisiksi, joka oli suuri helpotus toiminnan jatkuvuuden kannalta. 

Yhdistyksen toiminnan sisältönä on ollut kautta vuosien erilaiset toiminnalliset kerhot ja harrastusryhmät, vapaamuotoinen yhdessäolo sekä yhteiset matkat lähelle ja kauas. Toiminnan alkuvuosina tehtiin paljon ulkomaanretkiä, jopa Monacoon, Pariisiin autoilla ja Viipurin kautta Pietariin, unohtamatta tietenkään Tallinnaa, Riikaa ja Tukholmaa.
 
Vuonna 2015 yhdistys allekirjoitti Vantaan kaupungin kanssa ns. kumppanuussopimuksen, yhdistys nimettiin MYT-järjestöksi eli merkittävää yhteiskunnallista työtä tekeväksi järjestöksi. Koen että tämä oli erittäin suuri kunnianosoitus yhdistyksen tekemälle työlle, Yhteistoiminta erilaisten toimijoiden kanssa on aina ollut yhdistykselle tärkeää. Vantaan seurakunnat erityisesti Tikkurilan ja Hämeenkylän, ovat tärkeä olleet yhteistyötaho, varsinkin alkuvuosina Holmaan ja Kuntokallioon tehtiin retkiä usein. 
Alkuvuosina seurakunnat tukivat rahallisesti ja seurakunnan työntekijät myös työskentelivät yhdistyksessä. Ja yhteistyö toimii edelleen, diakonit käyvät säännöllisesti toimipaikoissamme ja seurakunnat järjestävät mm joulukirkon kävijöillemme ja yhteistyössä pidämme kynttilätapahtuman itsemurhalle läheisensä menettäneille. HUS on myös ollut hyvin läheinen yhteistyötaho, poliklinikoilta ja osastoilta käydään meillä tutustumassa, me käymme kuukausittain esittelemässä toimintaamme ja yhdistyksen hallitukseen on kuulunut HUSn asiantuntijajäseniä jo vuodesta 2012. 

Pääkaupunkiseudun Sosiaali- ja terveysalan oppilaitoksista tulee jatkuvasti opiskelijoita työssäharjoittelujaksoille yhdistykseemme ja hyöty on molemminpuolista. Pääkaupunkiseudun mielenterveysyhdistykset tekevät tiivistä yhteistyötä. Erityisen antoisaa on ollut Avomielin-yhteistyö jo lähes 15 vuotta. Esim vuonna 2008 teimme viikon pituisen ruskaretken Lappiin EMY:n ja Karvisen kanssa ja vuosien mittaan on tehty useita kesäteatteri- ym retkiä. Vuosittain on yhteiset marrasiltamat ja 5 erilaista leikkimielistä turnausta.
 
Tässä vaiheessa on syytä mainita yhdistyksen toiminnan mahdollistavat rahoittajatahot. RAY rahoitti toimintaamme 1990-luvulta lähtien, se mahdollisti työntekijän palkkaamisen. Eniten rahoitusta tulee STEAlta, tänä vuonna yli 200 000 €. Vantaan kaupungilta olemme saaneet alkuvuosina 1980-luvulla muutama tuhat markkaa ja tälle vuodelle 40 000€. Vuodesta 2014 lähtien olemme saaneet avustusta myös Viola Ranin säätiöltä. Suurin menoerä ovat työntekijöiden palkkakustannukset, mutta ilman heitä ei toiminta tässä muodossa olisi mahdollista. 

Vapaaehtoisten työpanos on koko historiamme ajan ollut arvokasta mutta kuitenkin se on kuitenkin rajallista. Tällä hetkellä yhdistyksen jäsenmäärä on noin 200, parhaimmillaan jäseniä on ollut yli 400. Ja ennen koronavuosia kävijämäärät olivat noin 12 000 vuodessa. Tilastojen mukaan viime vuonna Hyvissä Tuulissa kävijämäärä oli lähes 6000, vaikka Myöhätuuli oli kiinni 5 kuukautta. Ryhmätoimintaa on ollut runsaasti, tulevan toiminnan kannalta on tärkeää, että kävijät itse ovat ideoimassa ja myös toteuttamassa esimerkiksi kerhoja Lopuksi haluan kiittää juhlatoimikuntaa, johon on kuulunut sekä työntekijöitä että vapaaehtoisia, olette tehneet hienoa työtä! Hyvää juhlamieltä kaikille ja viihtykäämme yhdessä!                 
Lentoteoriaa mukavasti esitettynä

Vuoden 2020 alussa yhdistykseni oli tehnyt retken Ilmailumuseoon. Se antoi vaikutteita, jotka kantoivat vielä silloin, kun pienen ajan kuluttua iski päälle koronaviruspandemia.

Silloin perustin Myöhätuulen kävijän Hannun kanssa epävirallisen kotilentosimulaattorikerhon, koska piti saada jotain
viihdykettä elämään yhteiskunnan ja yhdistykseni sulkeuduttua. Vähän myöhemmin vielä toinen Myöhiksen kävijä Jari tuli mukaan projektiin. Jokaisella oli oma peliohjain mukanaan, sellainen ilotikku siis, jossa on samassa paketissa mukana sivuperäsinominaisuus sekä kaasun hallinta.

Itse asun Pähkinärinteessä. Hannu asuu Martinlaaksossa, mutta Jari asuu naapuritalossani. Siitä pitäen Hannu raahasi kannettavan tietokoneensa mukanaan kämpilleni, ja Jari viereisestä talosta toi oman laitteensa. Aina keitin porukalle kahvit.

Ensin lensimme internetselaimella pelattavalla GEOFS-kotilentosimulaattorilla. Se on ilmainen simulaattori, mutta jos ei ole maksanut Microsoftille kymppiä vuodessa paremmasta maastografiikasta, niin simulaattorin maastografiikka on susirumaa. Kun opimme lopulta saamaan omin käsin tietokoneelle asennettavan mutta kuitenkin samaten ilmaisen kotilentosimulaattorin, FlightGearin, oletuslentokoneen Cessna 172P:n moottorin käyntiin, jatkoimme kerhoamme lähinnä FlightGearilla lentäen. 

Tänä vuonna 2023 on yhteinen kotonani pidetty harrastuksemme mennyt jossain määrin jäihin. Koska yhdistys pidetään auki, ja alkuvuonna oli Myöhätuuleen perustettu kotilentosimulaattorikerho. Sitä varten ostettiin myös peliohjain. Ja parempi maastografiikka.

Myöhätuulen kotilentosimulaattorikerhoa pidetään silloin, kun joku haluaa lentää. Siinä käytetään simulaattorina GeoFS:ää, koska tietokoneelle asennettava FlightGear on liian raskas pyöriäkseen kunnolla Myöhiksen asiakaskoneella. On joitakin uusia innostuneita kasvoja nähty myös nyt lentämässä. Minä ja Hannu ja järjestöapulaisemme Heidi olemme olleet ja olemme edelleen valmiita aina auttamaan ihmisiä kotilentosimulaattoriharrastuksessa alkuun.

Tämän pitkähkön johdannon jälkeen onkin sopiva kertoa, että loppuvuonna alkaa Myöhätuulessa lentoteoriaopetus. Suomalaisista sotalentäjistä elämäkerrallista kirjallisuutta kirjoittanut kirjailija Jukka Piipponen tulee joka kuun viimeisenä perjantaina pitämään Myöhiksessä klo 11.30-13.00 lentoteoriaopetusta. Jukka sattuu myös olemaan lentäjä itse. Oppitunteihin kuuluu myös käytännön harjoittelua GeoFS:llä. 

 Tom Kärnä
Tiistai, Joulukuu 10, 2019, 13:10

KIITOSRUNO 1/3

Muistelen tänään Varpun päivänä mieheni tätiä Varpua, jonka hautajaisissa olin pari vuotta sitten. Hän oli itse valinnut virret siunaustilaisuuteensa. Eräs hänen valisemansa virsi jäi hyvin mieleeni. Siinä oltiin kiitollisia jopa vastoinkäymisistä. Minäkin haluaisin olla katkeroitumatta ja ottaa kaiken vastaan mitä ylhäältä tarjotaan vaikka tiedänkin, että se ei ole aina helppoa.

Kiitän kaikesta – niin vastoinkäymisistäni kuin onnestani

Ilman tätä kaikkea kokemusta en olisi näin nöyrä ihminen

Kun voimani ovat aivan lopussa – kiitän pienistäkin asioista

Kiitollisuuden tunne lääkitsee ahdistunutta ja pelokasta sielua ja pääsen jopa rauhoittavaan uneen vaikka olisinkin kuinka peloissani ja ahdistunut.

Vaikka elämäni on ollut pelkkää kärsimystä viimeiset 30 vuotta,

kiitän kaikesta hyvästä mitä olen saanut kokea.

Kiitän siitä että kymmenen vuotta sitten paranin syövästä

Kiitän siitä että minulle löytyi niin sanottu täsmälääkitys psykiatriseen sairauteeni, vaikka sellaista ei ole kuulemma olemassakaan

Pääsin siis eroon psyykenlääkeistä, jotka saivat minut tuntemaan itseni jopa aivovammaiseksi

2/3

Kiitän siitä, että pystyn nyt kävelemään ilman mitään vaikeuksia. Vähän

aikaa sitten en pystynyt kävelemään ilman vaikeuksia yli kolmeen kuukauteen.

Kiitän siitä että kilpirauhassairauteeni löytyi täsmälääkitys

Kiitän siitä että olen toistuvasti saanut apua lääkkeistä kun en pysty nukkumaan ja pelkään mieleni lopullisesti hajoavan

Kiitän siitä että saan elää yhdessä maailman tasa-arvoisimmasta yhteiskunnista. Myös lehdistömme on palkittu viime vuosien aikana yhdeksi maailman eniten sananvapautta nauttivaksi lehdistöksi

Kiitän siitä että maassamme on sananvapaus ja uskonnonvapaus

Kiitän siitä että minun ei tarvitse enää kokea olevani kiusattu ja vainottu

Kiitän siitä, että tällä hetkellä saan kokea ihmeparantuneeni

Kiitän kaikista ystävistäni ja miellyttävistä ihmisistä joita kohtaan päivittäin

Kiitän siitä että voin luottaa suomalaiseen terveydenhoitoon

Kiitän siitä että saan olla mukana Myöhätuulen toiminnassa ja jäsenten kanssa

Kiitän siitä että meillä kaikilla on hyvä fiilis Myöhätuulessa

Kiitän siitä että voin tällä hetkellä kokea rakastavani koko maailmaa

Kiitän siitä että olen suomalainen. Voin olla jopa ylpeä siitä.

Kiitän siitä, että näin tämänkin päivän! Olenhan masentuneena monesti halunnut kuolla

3/3

Kiitän siitä että minulla on perhe

Kiitän siitä, että voin olla huolehtimatta aikuisen lapseni terveydestä. Voin

nyt täydellisesti luottaa, että hän hoitaa itseään hyvin.

Kiitän siitä, että rakas veljeni on selviytynyt vakavasta sydänleikkauksesta hyvin. Häneltä meni vuosi toipumiseen.

Kiitän siitä että aviomieheni vaikeat sairaudet on voitu parantaa.

Kiitän siitä, että rakas äitini voi yhä hyvin.

Kiitän siitä, että voin luottaa rukouksen voimaan.

Kiitän siitä, että minulla on ystävä, jonka puoleen kääntyä

kun haluan rukouksia jonkun puolesta.

Kiitän siitä, että sain järjestää tämän Sadonkorjuu-juhlan Myöhätuulessa.

Kiitän siitä, että Myöhätuulen henkilökunta tarvittaessa auttaa meitä kuntoutujia.

Kiitän siitä, että olen saanut kokea että minua on armahdettu. Armollisuus muita kohtaan on tärkeää mutta itsensä armahtinen on joskus mahdotonta.

-AnneP

 


Ei viestejä
(*) Vaaditut kentät
                    Toimintaamme tukemassa:                
Lauhatuuli:
Leinikkitie 22 C, 01350 Vantaa
Puh. 046 923 0882
vantaanmielenterveys@hyvattuulet.fi 
Myöhätuuli: 
Laajaniityntie 3, 01620 Vantaa 
Puh. 046 920 3267
vantaanmielenterveys@hyvattuulet.fi

Y-tunnus: 0806546-6

Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä
Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä verkkosivujen toiminnan parantamiseksi. Voit estää evästeiden käytön oman selaimesi asetuksissa. Käyttäessäsi verkkosivujamme hyväksyt myös evästeiden käytön.
Evästeiden tiedot
Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä verkkosivujen toiminnan parantamiseksi. Voit estää evästeiden käytön oman selaimesi asetuksissa. Käyttäessäsi verkkosivujamme hyväksyt myös evästeiden käytön.
OK, ymmärrän